Wydajność jakiegokolwiek diamentowego wiertła w dużej mierze zależy od wykorzystania odpowiednich metod. Korzystając z poniższych wskazówek oraz odpowiednich środków ostrożności, niezależnie od warunków, oraz materiału, w którym przyjdzie Ci wiercić możesz być pewien, że będziesz pracować bezpiecznie i z większą szybkością, a twoje wiertło będzie cieszyć się dłuższym życiem.
WAŻNE: Zawsze miej na sobie odpowiednią odzież ochronną: okulary, buty robocze, nauszniki, kask oraz maseczkę jeśli wymaga tego sytuacja.
Wiercić możesz przy wykorzystaniu sprzętu poręcznego bądź dużego. Drążenie otworów przy użyciu wiertarki ręcznej ma tę przewagę, że wymaga znacznie mniej przygotowań oraz jest szybsze. Ma jednak to ograniczenie, że odwiert nie powinien przekraczać średnicy 150mm. Podręczne wiertarki mają sprzęgła bezpieczeństwa, które są zaprojektowane aby chronić użytkownika przed urazami dłoni oraz ręki, w wyniku czego mają znacznie mniejszy moment obrotowy w porównaniu do sprzętu stałego. Wiercenie z wykorzystaniem dużych narzędzi wymaga więcej przygotowań oraz poprawnego zamocowania sprzętu, pozwala jednak na wykonywanie odwiertów o znacznie większej średnicy przy większym momencie obrotowym.
Aby wybrać narzędzie, które najlepiej spełnia twoje wymagania zapoznaj się z produktami marki Norton.
Na początku zamocuj i zabezpiecz wiertło koronowe na powierzchni, w której będziesz wiercić w taki sposób aby niemożliwym było jego przesunięcie oraz zaklinowanie się w otworze. Wymienić można trzy metody mocowania wiertła do podłoża:
Dokładnie zmierz i zaznacz miejsce, w którym chcesz wiercić oraz miejsce zamocowania wiertła,
Wybierz odpowiedni rodzaj kotwy, dostosowany do materiału, na którym będziesz pracować,
Użyj odpowiednich narzędzi aby mieć pewność, że kotwa jest idealnie dopasowana,
Przy użyciu wskaźnika laserowego umieść sprzęt nad miejscem, w którym chcesz wiercić,
Narzędzie skalibruj oraz wyrównaj za pomocą poziomicy i śrub.
UWAGA: dla bezpieczeństwa użytkownika mocowanie próżniowe wymaga stałego i płaskiego podłoża. Upewnij się, że podłoże nie złamie się lub nie pokruszy pod ciężarem narzędzia wiercącego.
Zmierz i zaznacz punkt, w którym będziesz wiercić,
Umieść w odpowiednim miejscu podstawę próżniową i podłącz ją do pompy próżniowej,
Jeśli wymaga tego sytuacja dociąż lub przyciśnij podstawę aby mogła się wytworzyć próżnia,
Następnie zamocuj pręt gwintowany i wykorzystując wskaźnik laserowy umieść wiertło nad miejscem, w którym będziesz pracować,
Wyrównaj i skalibruj narzędzie za pomocą poziomicy oraz trzech śrub.
UWAGA: dla bezpieczeństwa użytkownika mocowanie za pomocą klamer powinno być stosowane tylko na solidnym gruncie. Upewnij się, że podłoże nie złamie się lub nie pokruszy pod wpływem siły zaciskających się klamer.
Zmierz i zaznacz dokładne miejsce wiercenia,
Rozstaw sprzęt i przymocuj go za pomocą klamer. Klamrę teleskopową możesz umieścić zarówno na szczycie urządzenia, jak i na podłożu,
Dokonaj kalibracji urządzenia przy użyciu poziomicy oraz trzech śrub.
Zamontuj silnik wiertniczy,
Aby uniknąć zablokowania się urządzenia użyj pierścienia szybkiego zwolnienia pomiędzy silnikiem, a koroną wiertła.
Ustaw odpowiednią prędkość rotacji, zależną od średnicy wiertła,
Podłącz urządzenie do źródła wody i ustaw odpowiednie jej zużycie aby mieć pewność, że wiercony otwór będzie stale obmywany ze startego materiału,
Podłącz wyłącznik różnicowo-prądowy (PRCD) zasilający silnik do uziemionego gniazdka z odpowiednim woltażem,
Powoli obniżaj wiertło tak aby uniknąć jego ślizgania się lub uciekania na boki. Zanim użyjesz dodatkowej siły upewnij się, że cały obwód korony ma styczność z podłożem,
Podczas wiercenia wywieraj stały, delikatny nacisk na urządzenie. Nie używaj dużej siły aby szybciej i głębiej wbić wiertło w podłoże,
Nie zatrzymuj dopływu wody lub rotacji wiertła tak długo, jak znajduje się ono w otworze. Jeśli zauważysz spadek prędkości wiercenia sprawdź koronę wiertła - wolniejsza penetracja materiału oznacza, że jest ona tępa i wymaga odnowienia.
W większości przypadków wiertło koronowe wymaga użycia wody. Należy wobec tego pamiętać o odpowiednim uziemieniu wiertła, ponieważ użytkowanie narzędzi elektrycznych w pobliżu wilgoci może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.
Wiertło koronowe przed każdym użyciem musi zostać bezpiecznie zamocowane do powierzchni na której zamierzamy pracować, za pomocą śrub kotwiących, podkładek próżniowych lub śrub podnośnika. Przy wierceniu pomiędzy piętrami należy zachować szczególną ostrożność oraz sprawdzić przebieg przewodów elektrycznych.
Pamiętaj o zabezpieczeniu ludzi, materiałów oraz sprzętu znajdującego się poniżej miejsc, w których wiercisz.