Wydajność i bezpieczeństwo

Marka Norton Clipper może zaoferować najbezpieczniejsze i najbardziej wydajne urządzenia do przecinania, maszyny budowlane i materiały ścierne.

Bogaty wybór

W ramach asortymentu narzędzi Clipper oferujemy bogaty wybór artykułów podzielonych na trzy kategorie wydajności, dopasowanych do wymagań naszych klientów.

Rewelacyjna jakość

Marka Norton Clipper zrewolucjonizowała branżę budowlaną i konstrukcyjną dzięki wynalezieniu pierwszej na świecie tarczy diamentowej spawanej laserowo.

Jak prawidłowo korzystać z tarcz diamentowych

Prawidłowe użytkowanie tarcz diamentowych daje gwarancję pełnego bezpieczeństwa użytkownika. Przestrzeganie określonych zasad to pewność tego, że praca zostanie wykonana szybko, precyzyjnie oraz będzie możliwie najbardziej komfortowa dla pracownika. Reguły te przedstawiamy w niniejszym blogu, mając nadzieję, że czytelnicy zapamiętają je i zastosują się do nich w życiu codziennym.

15 zasad prawidłowego korzystania z tarcz diamentowych

 1. Instrukcja. Zawsze czytaj instrukcję bezpieczeństwa dostarczoną przez producenta narzędzi ściernych i sprzętu. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje.
 2. Przechowywanie. Tarcze diamentowe składuj w suchym i wolnym od mrozów miejscu, unikaj również drastycznych zmian temperatury ich otoczenia.
 3. Narzędzia i materiały. Upewnij się, że produkt, którego planujesz użyć jest odpowiedni do zastosowania na danym narzędziu i materiale.
 4. Obsługa, transport, składowanie. Zawsze zachowuj ostrożność podczas obsługi, składowania i transportu ściernic. Dzięki temu unikniesz powstawania uszkodzeń mechanicznych.
 5. Mocowanie. Zanim przystąpisz do mocowania tarczy upewnij się, że urządzenie jest odłączone od źródła zasilania.
 6. Wady i uszkodzenia. Sprawdź również czy ściernica nie posiada żadnych wad i uszkodzeń. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości nie korzystaj z narzędzia.
 7. Urządzenia mocujące. Upewnij się, że korzystasz z odpowiednich urządzeń mocujących. Powinny być one czyste, wolne od zadziorów i odkształceń.
 8. Podparcia. Sprawdź czy podparcia są prawidłowo dopasowane i bezpieczne.
 9. Dopasowane osłony. Na tarczy i pasach zawsze używaj właściwie zaprojektowanej i dobrze dopasowanej osłony.
 10. Zabezpieczanie elementów. Przed obróbką sprawdź czy element, na którym zamierzasz pracować jest prawidłowo zabezpieczony.
 11. Środki ochrony. Nie zapominaj o stosowaniu odpowiednich środków ochrony indywidualnej.
 12. Równomierne zużycie. Staraj się unikać zapychania i nierównego zużycia narzędzia.
 13. Kierunek obrotu. Sprawdź czy kierunek obrotu tarczy jest zgodny z tym, który wskazuje umieszczona na niej strzałka.
 14. Normy bezpieczeństwa. Nie używaj urządzeń, które nie spełniają aktualnych wymagań europejskich dyrektyw maszynowych - CE.
 15. Niebezpieczeństwa i środki ostrożności. Miej na uwadze potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą wystąpić podczas użytkowania narzędzi i przestrzegaj środków ostrożności.

O tym nie możesz zapomnieć!

 • Stosuj okulary ochronne (norma EN166B).
 • Zakładaj rękawice (norma EN388 kat. 2).
 • Używaj środków ochrony słuchu (norma EN352).
 • Zakładaj maskę przeciwpyłową (norma EN149).
 • Nie szlifuj krawędzi bocznych.
 • Czytaj instrukcję!


Aby mieć pewność, że korzystasz z dobrych i bezpiecznych narzędzi ściernych sprawdź czy posiadają one certyfikat organizacji oSa lub są zgodne z normą EN13236. Jeśli nie, dla własnego bezpieczeństwa, lepiej zrezygnuj z ich używania.